Keltoi 1994-2017

  1620 Bitva na Bílé hoře

  Bílá hora, vrch, který je dnes součástí Prahy byl 8. listopadu 1620 svědkem události mající zásadní vliv na dějiny českých zemí.

  Odehrála se zde bitva mezi českou stavovskou armádou Fridricha Falckého, vojsky Protestanské unie a G. Bethlena na jedné straně a spojenou armádou Ferdinanda II. a Katolické ligy na straně druhé.
  Lépe vyzbrojených 28 000 císařských a ligistických vojáků v čele s Maxmiliánem I. Bavorským, K. B. Buquoyem a J. L. Tillym ustědřilo během necelých dvou hodin stavovské armádě (asi 20 000 mužů vedených Kristiánem I. z Anhaltu) drtivou porážku.
  Bitvou na Bílé hoře skončilo protihabsburské stavovské povstání a první fáze třicetileté války. Porážka měla zásadní vliv na dějiny - Habsburkové začali s tvrdými tresty, zahájili tuhou rekatolizaci a začali s budováním absolutismu.

  PLG_CONTENT_SHOWTAGS_TITLE Bílá hora , Třicetiletá válka , Bitva , Třicetiletá válka

  Tagy: Bitva, Třicetiletá válka

  Dárci, sponzoři, dobrovolníci

  Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

  Keltoi je členem

  exarc-logocas-logo