Keltoi 1994-2017

  Želkovice - mohyly

  Mezi nejvýznamnější objevy české keltologie patří mohylový pohřeb velmože z 5. století, rozkopaný roku 1900 na výšině Vinici.

  Býval tam nevelký skalní hřbet mezi poli. Při jeho zarovnávání našli kopáci na nejvyšším místě zbytky snad žárového pohřbu nejspíš s dvoukolovým vozem. Zachovaly se obruče jeho kol, široké 2,2 cm. Našel se tu železný sekáč, bronzové šipky a kruhy, části dalších železných nožů a udidel s bronzovými postranicemi a osm vytepaných puklic koňského postroje z bronzového plechu, které prý byly spolu s udidly uloženy ve velké nádobě. Za nejvzácnější nález bylo považováno bronzové nákončí opasku zdobené jemnými meandry. Zmínku zaslouží další detaily výzdoby, zejména plastická brada jakéhosi satyra, jež vybíhá v háček na zapínání opasku. Tato maskovitá spona se radí k nejlepším výrobku starolaténského uměleckého stylu. Mohylník byl v roce 1951 údajně zničen.
  Maskovitá zápona ze Želkovic je jedním z nejkrásnějších výtvoru starolaténského uměleckého slohu, zdobícího hmotnou výbavu vyšší společenské vrstvy v 5. století.

  Bývalá oblast Bylanské kultury
  datování: Ha D2/3 - LT A: absence hrobů nejvyšší aristokratické vrstvy
  2 mohyly:
  starší: 1. pol. 5. st. - Ha D3-LT A dvoukolový vůz, postroj
  mladší: 5./4. st. - LT A, bronzová maskovitá zápona

  zelkovicew zelkovice1w 

  PLG_CONTENT_SHOWTAGS_TITLE Želkovice , Libomyšl , Okres: Beroun , Středočeský kraj , Mohyla

  Tagy: Mohyla

  Dárci, sponzoři, dobrovolníci

  Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

  Keltoi je členem

  exarc-logocas-logo