Keltoi 1994-2017

  Opařany - mohyly

  O objev mohyly z přelomu 6. a 5. století o průměru 12 metrů, obsahující zlaté předměty, se zasloužil hajný, který z ní vybíral kámen.

  Ve větší ze dvou na konci 19. století prokopaných kamenných mohyl došlo k nálezu zbytku vozu (obručí, bronzových hřebíků a kování ze železa) spolu s postrojem, který se skládal z ozdobných nýtků, a falérami z bronzu. V pohřbu muže tehdejší společenské elity chybělo zlato, které však bylo zjišteno v pohřbu ženy ve druhé mohyle (vlasový šperk v podobe spínacího proužku, "diadém" - pás buď stejného účelu, nebo povlak opasku rovnež s bohatou vybíjenou ornamentikou, aplika s dekorem mrížkovaného "psanícka"). Podle slitiny s vysokým obsahem stříbra (okolo 20 %) pocházejí zlaté šperky z rukou snad jediného umělce, který pracoval nejpravděpodobněji na území dnešního Slovinska nebo sousedních zemí.

  2 mohyly , HD2
  větší – pr. 20 m, dvoukolový vůz, postroj
  menší – Au náušnice, opasek z Au plechu

  oparany1w oparany2w

  PLG_CONTENT_SHOWTAGS_TITLE Opařany , Okres: Tábor , Jihočeský kraj , Mohyla

  Tagy: Mohyla

  Dárci, sponzoři, dobrovolníci

  Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

  Keltoi je členem

  exarc-logocas-logo